دوشنبه , آذر ۱۵ ۱۴۰۰
نوشته های جدید

کاهش هزینه درمان ۴۴میلیون بیمه شده؛ دردستورکار

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: کاهش هزینه درمان ۴۴ میلیون نفر بیمه شده تامین اجتماعی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

کاهش هزینه درمان ۴۴ میلیون بیمه شده؛ در دستور کار
به گزارش رمز فردا به نقل از خانه ملت، نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میرهاشم موسوی مدیر عامل تامین اجتماعی به منظور ارائه برنامه‌های وزارت‌خانه در حوزه سلامت عصر دیروز برگزار شد.
در این نشست نمایندگان هم بر ضرورت بحث عدالت در نظام دسترسی خدمات تأمین اجتماعی تاکید کردند.
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست از معاونان پارلمانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای همراهی با نمایندگان تشکر کرد و خطاب به وزیر کار، گفت: در آینده نشست‌های مداومی را با شما و سازمان‌های بهزیستی و تامین اجتماعی خواهیم داشت و امیدواریم با برگزاری جلسات تخصصی بیشتری به مباحث و مطالبات مردم بپردازیم.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود از تجربیات، همفکری و تخصص اعضای کمیسیون در پیشبرد امور مربوطه استفاده کنید و همراهی و هم افزایی بیشتر با کمیسیون شما را در دست یابی سریع‌تر به اهداف کمک می‌کند.
تعامل با مجلس برای ما بسیار اهمیت دارد
حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با تأکید بر اینکه تعامل با مجلس برای ما بسیار اهمیت دارد، گفت: ارتباطاتمان را با مجلس افزایش خواهیم داد و مطالبات نمایندگان در حوزه انتخابیه را رسیدگی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: اینکه جلسات تخصصی موضوعی در مورد نظام بیمه‌ای، شستا و سرمایه گذاری‌ها و بهداشت و درمان را در کمیسیون بهداشت و درمان داشته باشیم اقدامی موثر است و در جلسه معارفه موسوی مدیرعامل تامین اجتماعی تأکید کردیم که شستا متعلق به تأمین اجتماعی است و باید با آن هماهنگ باشد و نیاز نیست خود را زیرمجموعه وزیر بداند و تأکید کردیم تا زمانی که مدیرعامل تأمین اجتماعی منصوب نشده وارد کار شستا نشویم و مدیرعامل باید رئیس شستا را تعیین کند.
عبدالملکی با یادآوری اینکه ۴ راهبرد را در حوزه بهداشت و درمان در تأمین اجتماعی پیگیری می‌کنیم و برنامه‌های تفصیلی آن را در نشست‌های آینده ارائه خواهیم کرد، گفت: عدالت در ارائه خدمات بهداشتی را مورد توجه قرار دادیم و همچنین ۳ محور در حوزه عدالت در خدمات را پیگیری خواهیم کرد و باید بستر مناسب برای خدمات‌رسانی را فراهم کنیم؛ یکی از برنامه‌ها این است که پروژه‌هایی که شروع شده و نیمه کاره رها شده را به سرعت تکمیل کنیم.
این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: به قول‌های مسئولان سابق عمل خواهیم کرد، در حال حاضر با عدالت فاصله زیادی داریم و طی سه ماه آینده شاخص عدالت در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه خواهیم کرد و ۶ ماه بعد شاخص را محاسبه خواهیم کرد تا ببنیم که به سمت بهتر شدن عدالت در خدمات درمانی رفته ایم یا نه؟ کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان در دستور کار است تا بتوانیم مستقل از نظام عمومی بهداشت و درمان کشور، هزینه درمان را برای ۴۴ میلیون نفر کاهش دهیم؛ همچنین در موضوع فرهنگ سلامت ورود کردیم، زیرا تمرکز بر فرهنگ سلامت، کاهش هزینه‌های درمان را در پی خواهد داشت.
وی قول داد که به همراه مسئولان شستا و تی پی کو در نشست مشترک کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان به منظور بررسی وضعیت صنایع دارویی و آینده آن‌ها در تامین اجتماعی طی دو هفته آینده حضور یابد.
میرهاشم موسوی مدیر عامل تامین اجتماعی در این نشست با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود جامعه و کرونا اولویت دوممان را درمان قرار دادیم، گفت: بعد از چالش منابع بیشترین مباحث را با معاون درمان تامین اجتماعی در مورد بحث درمان داشتیم و اساس و رویکردمان در بحث درمان این بود که وضعیت کنونی پرداخت‌ها از جیب مردم و عدم دسترسی مناسب به ویژه برای قشر کارگر و بازنشسته‌ای که کمترین بهره‌مندی را در حوزه سلامت دارند را در بازه‌های کوتاه مدت و راهبردی سلامت دنبال کنیم.
وی ادامه داد: همکاران در حال تدوین طرحی در بازه کوتاه مدت برای به صفررساندن پرداخت از جیب مردم هستند.
استقرار نظام ارجاع و سطح‌بندی در اولویت خدمات درمانی خواهد بود
موسوی با بیان اینکه در فضای کلی، راهبرد‌هایی که در حوزه بحث درمان و سلامت دنبال می‌کنیم در راستای راهبرد‌های کلان در حوزه سلامت است، گفت: استقرار نظام ارجاع و سطح‌بندی در اولویت خدمات درمانی خواهد بود و توسعه خدمات الکترونیک و بحث نسخه الکترونیک را به صورت مسائل کلی در دستور کار داریم؛ اولین مرحله بعد از نسخه الکترونیک رسیدگی به اسناد پزشکی و بیمه است و پایه و اساسی را که در پرونده الکترونیک حاکمیت در حوزه سلامت دنبال می‌کند پیگیری خواهیم کرد.
مدیر عامل تامین اجتماعی با بیان اینکه توسعه و ارتقای خدمات مستقیم سلامت را مانند گذشته تا حدی که شرایط بودجه‌ای کفایت کند دنبال خواهیم کرد، گفت: حدود هزار تخت بیمارستانی را طی یک ساله آینده می‌توان راه اندازی کرد و تلاش خواهیم کرد پروژه‌های نیمه تمام را تعیین تکیف کنیم؛ خرید خدمات راهبردی را بیش از پیش توسعه خواهیم داد و به سمتی خواهیم رفت که بهترین خدمات را برای رضایتمندی مردم ارائه کنیم.
سیدمسعود خاتمی نیز در این نشست از اقدامات جهادی وزیر کار تشکر کرد و گفت: شستا حیاط خلوت وزرا بوده و در اختیار تامین اجتماعی است در این رابطه می‌طلبد وضعیت شستا تعیین تکلیف شود، شستا باید زیرمجموعه تأمین اجتماعی باشد و نیاز است به بیمه‌ها هم نیز توجه شود.
سلمان اسحاقی در این نشست خطاب به وزیر کار گفت: شما نشان دادید مرد میدان هستید و امیدواریم این مهم استمرار داشته باشد و نیازمند بسترسازی برای آینده هستیم البته برخی مشاوره‌های غلط به شما می‌دهند و هوشیاری شما باعث عدم اجرای این مشاوره شد؛ می‌طلبد برای تحقق دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و تأمین اعتماد مردم کارگروهی را تشکیل و ۳۱ پروژه را در ۳۱ استان کشور انجام دهید تا برای مردم ملموس و محسوس باشد همچنین تقاضا داریم سفری به قائنات داشته باشید.
یحیی ابراهیمی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اینکه با اقدامات جهادی توانستند مسیر‌هایی را بازگشایی کنند تشکر کرد و گفت: انتظار می‌رود به طرح همسان‌سازی بازنشستگان لشکری و کشوری در حوزه تأمین اجتماعی توجه شود و شستا باید زیرمجموعه تأمین اجتماعی باشد تا بهتر بتوان آن را کنترل کرد.
وی ادامه داد: توجه به مناطق محروم باید مورد توجه قرار گیرد و پروژه‌هایی را کلید بزنید که به عدالت نزدیک باشد؛ در مورد پروژه‌های سلامت، عدالت رعایت نشده و باید برای جلوگیری از سفر بیماران به مراکز استان‌ها و پایتخت به این مهم توجه شود همچنین بحث بیمه کارگران ساختمانی و پلاسما برای تحول در حوزه بهداشت و درمان در دستور کار قرار گیرد.
فاطمه محمدبیگی از رویکرد‌های تحول آفرین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکر کرد و گفت: تشکر می‌کنیم که در شورای عالی بیمه سلامت به بحث پوشش ۹۰ درصدی درمان ناباروری برای نخستین بار توجه شده و امیدواریم آیین‌نامه اجرایی آن سریع‌تر آماده شود تا دل ۳ ونیم میلیون زوج نابارور شاد شود.
وی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای صندوق‌های بازنشستگی افزود: نیاز است به مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان، بیمه درمانی بازنشستگان و همچنین خدمات درمانی استان قزوین توجه شود.
عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار حضور در کمیته تخصصی دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان شد و گفت: تأمین اجتماعی بازیگر اصلی صحنه داروسازی کشور با توجه به قدمت بالا و آورده‌ها است و باید تکلیف خود را در این رابطه مشخص کند؛ ما نمی‌توانیم سرفصل‌ها را تکرار کنیم بلکه باید به سمت اقدمات موثر گام برداشت.

این مطالب را نیز ببینید!

فعال دانشجویی: مردم حق دارند در رفاه باشند

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به مطالبه این اتحادیه دانشجویی از مسئولان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *