دوشنبه , مهر ۱۱ ۱۴۰۱
نوشته های جدید

نقش عوامل جمعیت بر شکل گیری هویت محلی و مهاجر پذیری محلات

نخستین نهاد و کانون فرهنگ ساز و منش آفرین در هر جامعه خانواده می باشد . پس از خانواده ، محله ، شهر و در پی آن استان، سپس کشور و در نهایت قاره و جهان .

انسانها خواه ناخواه به این مرزها و رده ها وابسته و پایبند می باشند . این وابستگی هنگامی بیشتر نمایان می گردد که هر یک از این عرصه ها مورد تعدی و تازش بیرونی قرار گیرد .

البته وابستگی به این عرصه ها با افزایش راه و وسعت آن در تقسیم رده بندیها پیوندی عکس دارد. بر پایه این نظریه انسانها به خانواده و پس از آن به محله، شهر، کشور و … بیشترین وابستگی را دارند. این وابستگی به محله در گذشته بسیار عمیق تر و کارساز تر بوده است، بطوریکه ساکنین یک محله در صورت مشاهده تخریب و یا از بین رفتن منابع محلی به جنگ و ستیز یا مقاومت می پرداختند .

محله و شهر بدون عامل انسان مفهوم ندارد . بنابراین وقتی که از شهر می گوییم ، منظور تعاملات انسانی است . تعاملات انسان با انسان، انسان با محیط و انسان با شهر . و به همین دلیل هویت شهر، هویت انسان را تشکیل می دهد. هویت انسان به جز شکل فیزیکی ، با هنجارها و رفتارهایش شکل می گیرد. افراد نه تنها از روی شناسنامه بلکه از روی رفتارها و هنجارهایشان شناسایی می شوند.

شهر نیز دارای رفتار و هنجاراست و شهر به هنجار شهری است که افراد آن احساس ایمنی کنند و ساکنان آن از طریق مکان ها و فضا ها به آن جذب شوند. محله های شهری باید فضایی داشته باشد که بتواند هویت خود را به شهروند و شهروند هویت خود را به شهر و محله عرضه کند.

 

کلید واژه ها

مهاجر فرستی: منظور مناطق جغرافیایی است که به دلیل کمبود امکانات،منابع غذایی،افزایش جمعیت و مانند آن موجب می شوند که تعدادی از افراد آن سرزمین (مکان جغرافیایی) ترک کنند.

مهاجر پذیری:نقطه عکس مهاجر فرستی و به معنای اسکان افراد از مناطق دیگر می باشد.

هویت محلی: از دیدگاه مردم شناسی به معنای احساس تعلق و وابستگی روحی و مادی به یک محدوده ی جغرافیایی همراه با احساس و رضایت مندی و مباهات به آن منطقه می باشد.

توازن جمعیتی: عبارتست از تعداد جمعیت در گروههای اجتماعی که متناسب با ساختار قبلی آن نباشد. و یا با منحنی نرمال قابل توصیف نیست.

 

پژوهشگر

مریم رستمی – کارشناس ارشد علوم اجتماعی

این مطالب را نیز ببینید!

پیمایش فاصله یک سال نوری در مدت کمتر از یک ثانیه

پیمایش فاصله یک سال نوری در مدت کمتر از یک ثانیه دکتر منصور یحیوی فرکوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *