چهارشنبه , آذر ۹ ۱۴۰۱
نوشته های جدید

ایران آماده برای مقابله با هر ویروس

وزیر بهداشت بر آمادگی ایران برای مقابله با هر ویروس و میکروب اعلام آمادگی کرد.

بهرام عین اللهی

به گزارش رمز فردا ، «بهرام عین‌اللهی» در برنامه «صف اول» شبکه خبر سیما، گفت: از این پس هر نوع ویروس و میکروبی در دنیا پدید بیاید، واکسن آن در کشور به راحتی تولید خواهد شد.

وی افزود: بر اساس گزارشی که نهاد‌های UN (نهاد‌های سازمان ملل متحد در ایران) ارائه کرده‌اند جمهوری اسلامی جزو شش کشور برتر در مبارزه با کروناست و در ملاقاتی که در ژنو با برخی از وزرای بهداشت کشور‌های مختلف داشتم آن‌ها بر عملکرد موفق جمهوری اسلامی در کنترل کرونا اذعان داشتند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هم اکنون طبق اعلام بانک جهانی، ایران به رشد اقتصادی رسیده است و این به علت موفقیت جمهوری اسلامی ایران در واکسیناسیون و راه افتادن اشتغال و کسب و کار مردم است.

عین‌اللهی همچنین اولین و فوری‌ترین کار دولت سیزدهم را مهار کرونا اعلام کرد و با اشاره به تلاش‌ها و رشادت‌های کادر درمان و پزشکی کشور در کنترل و مقابله با ویروس کرونا، گفت: سال گذشته در همین تاریخ در اوج بیماری کرونا روزانه ۵۰ هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند و هشت هزار بیمار بدحال و بیش از ۷۰۰ نفر مرگ و میر در کشور داشتیم.

وی با اشاره به ۳۰۰ شهید مدافع سلامت، افزود: شیوع و گسترش کرونا در کشور سبب خانه‌نشینی مردم شده بود و بازار، مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور تعطیل شدند و از نظر آموزشی ضربه خوردیم؛ با تلاش و هماهنگی در بخش وزارت بهداشت همچنین با رئیس‌جمهور، معاون اول رئیس جمهور، وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی و هلال احمر، همان هفته اول آغاز بکار دولت سیزدهم ۱۰ میلیون واکسن به کشور وارد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به علت حجم انبوه واکسن‌های وارداتی و تولیدی با توجه به محدود بودن ظرفیت نیرو‌های بهداشتی از ظرفیت نیرو‌های مردمی در بسیج، سپاه و هلال احمر برای واکسیناسیون مردم استفاده شد و بسیاری از مراکز در کشور به واکسیناسیون اختصاص یافت، با راه اندازی مراکز واکسیناسیون خودرویی و شبانه روزی، سرعت خدمات دهی به مردم را افزایش یافت.

صادرات واکسن ایرانی

عین‌اللهی همچنین با اشاره به رکورد واکسیناسیون ایران نسبت به جمعیت در جهان، گفت: ما در یک روز، یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن، و هشت میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در هفته یعنی به اندازه جمعیت بعضی از کشور‌های حوزه خلیج فارس، واکسن تزریق کردیم و این حجم زیاد در مدت کوتاه سبب ایمنی در مردم شد.

وی افزود: میزان مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا در ایران از ابتدای همه گیری تا دی ماه سال گذشته، ۱۳۲ هزار نفر بود که این مقدار از دی ۱۴۰۰ تا کنون به ۱۱ هزار مرگ و میر کاهش یافت و این نشان دهنده موفقیت واکسیناسیون است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ۶ مرکز تولید واکسن در ایران مشغول فعالیت هستند، ادامه داد: ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره در ایران وجود دارد و مراکز تولیدی اکنون آماده صادرات واکسن کرونا هستند.

عین‌اللهی از صادرات واکسن ایرانی به ونزوئلا خبر داد و گفت: به کشور‌های آفریقایی هم آمادگی صادرات واکسن را اعلام کردیم.

وی با اشاره به افزایش تخت‌های بیمارستانی در مراکز درمانی افزود: ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت به ۷۹ مرکز درمانی در کشور اضافه شده است و در تلاشیم تا کار‌ها را به شکل زیرساختی انجام دهیم.

موج هفتم کرونا به خوبی کنترل شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه موج هفتم کرونا به خوبی کنترل شد، ادامه داد: در کرونا سه موج ابتلا، بستری و مرگ و میر داریم که امروز شاهد کاهش چشمگیری در بخش ابتلا و بستری هستیم و موج مرگ و میر نیز در حال فروکش کردن است و امیدواریم مردم قهرمان ایران دیگر شاهد چنین مصائبی نباشند.

عین‌اللهی با مقایسه وضعیت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های همسایه گفت: بهداشت و درمان جمهوری اسلامی در مقایسه با کشور‌های همسایه در شرایط بهتری قرار دارد.

ضرورت تزریق واکسن یادآور

وی با توصیه به مردم برای تزریق واکسن یادآور، عوارض احتمالی تزریق دُز یادآور واکسن کرونا را شایعه دانست و افزود: پزشکان و استادان برجسته دانشگاه‌ها که در کمیته علمی وزارت بهداشت حضور دارند بر تزریق دز یادآور واکسن کرونا تاکید دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به زودی وارد فصل سرما می‌شویم و به دلیل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تاکید داریم که حتماً دز یادآور تزریق شود تا برای مردم حاشیه امن سلامت به وجود آید.

بیمه‌ها سلامت مردم را تضمین می‌کنند

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه مطمئن‌ترین روش برای تضمین سلامت مردم، بیمه‌ها هستند، گفت: بیمه‌ها این تضمین را ایجاد می‌کنند که مردم از لحاظ مالی دچار مشکل نشوند و خدمات به آن‌ها داده شود.

وی افزود: موضوع بیمه همگانی همیشه در کشور مطرح است و یکی از آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران دستیابی به بیمه همگانی است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مصوبه مجلس در راستای حمایت از بیمه همگانی، ادامه داد: مجلس ۶ هزار میلیارد تومان برای بیمه سلامت تصویب کرد ووزارت بهداشت در اجرا، سه دهک جامعه را براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با کد ملی بیمه کرد و افرادی که اسامی آن‌ها در سه دهک پایین نیست، در سه ماه می‌توانند در آزمون وسع شرکت کنند و رایگان بیمه شوند.

بیمه رایگان ۶ میلیون ایرانی

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه ۶ میلیون نفر بیمه رایگان شدند، گفت: تا وقتی که بیمه‌ها مکانیزه نشوند اثربخشی نخواهند داشت، به همین دلیل نسخه الکترونیک اجرایی شد و اکنون ۹۸ درصد نسخه‌ها الکترونیک شده‌اند و این می‌تواند تضمینی برای ارائه مناسب خدمات به همه مردم باشد.

وی افزود: از آنجایی که بیماران خاص و مزمن مجبور بودند دارایی خود را صرف خرید دارو کنند، در همین زمینه مجلس پنج هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص داد و تاسیس صندوق بیماران خاص در هیات دولت به تصویب رسید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این اقدام را قدم بزرگی در کاهش هزینه درمان این گروه از بیماران دانست و ادامه داد: با اعتباری که به این صندوق داده می‌شود خدمات و دارو‌ها به سرعت و سهولت و با افتخار تقدیم این بیماران خواهد شد.

تلاش برای تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب

عین‌اللهی تاکید کرد: وزارت بهداشت در تلاش برای محقق کردن فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند وقتی فردی بیمار می‌شود، فقط دغدغه درمان بیماری داشته باشد و لاغیر.

وی با اشاره به اجرای طرح «دارویار» گفت: دارو وقتی با قیمت پایین‌تر وارد بازار می‌شد، قاچاق معکوس صورت می‌گرفت، ما موظفیم فقط به مردم کشور خودمان که ۸۰ میلیون نفر هستند خدمات دارویی ارائه دهیم نه ۴۰۰ میلیون نفر مردم کشور‌های همجوار، از سوی دیگر باید از تولید داخلی حمایت می‌کردیم و بنابراین مجلس به دولت مجوز داد اختلاف ارز ترجیحی و آزاد را در اختیار بیمه‌ها قرار دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: از آنجایی که باید بی ضررترین دارو‌ها «او تی سی» باشند و نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا از طریق نسخه الکترونیک به مردم ارائه شود، طرح دارویار به اجرا در آمد.

عین‌اللهی گفت: در سازمان غذا و دارو، جوانان دانشمند، مومن و جهادی کار شبانه روزی انجام دادند، ۹۶۰۰ قلم دارو با کد و مبالغ مشخص را بررسی کردند، یارانه سلامت به دارو‌هایی که افزایش قیمت داشتند تعلق گرفت تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد و ابر سامانه هوشمند یارانه تی تک تدوین شد؛ بنابراین دارو‌ها در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها از لحاظ قیمتی کنترل می‌شوند.

اجرای موفق طرح «دارویار»

وی افزود: چون ما احتمال می‌دادیم که اگر طرح دارویار از قبل اعلام شود شاهد احتکار دارو خواهیم بود، بدون اعلام قبلی و شبانه این طرح را اجرایی کردیم و به صورت کاملا موفق انجام شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با تمهیدی که قبلا انجام شده بود و با همکاری سازمان برنامه و بودجه چهار هزار میلیارد تومان به داروخانه‌ها دادیم و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

«دارویار» توجیه اقتصادی هم دارد

عین‌اللهی با بیان اینکه باید همه انرژی خود را صرف تولید کنیم، گفت: ما چون همیشه در معرض تهدید و تحریم دشمنان قرار داریم، باید روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم، بنابراین طرح دارویار توجیه اقتصادی دارد.

وی افزود: دانشمندان گرانقدری داریم که دانش روز را در این زمینه دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: می‌توانیم با تکنولوژی بالا دارو تولید کنیم و کمبود دارویی نیز از بین می‌رود و ما به سمت تقویت تولید داخلی می‌رویم.

کاهش ۲۰ قلم کمبود دارو

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری باید به سمت تولید سوق داده شود، گفت: سرمایه گذاران اگر در تولید دارو مشارکت کنند، صدرصد سود خواهند کرد. در شرایطی هستیم که باید در تولید دارو مشارکت کنیم.

وی افزود: در طرح «دارویار» در همین یک ماه اخیر ۱۰۰ قلم کمبود دارویی به ۸۰ قلم دارو کاهش یافته است و ما قطعا این کمبود‌ها را جبران خواهیم کرد و انشالله به خودکفایی می‌رسیم.

توجه به مناطق محروم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دیگر دستاورد‌ها در حوزه بهداشت و درمان ادامه داد: باید به سمت عدالت درمانی و بهداشتی حرکت کنیم، زیرا تراکم مراکز درمانی در نقاط مختلف کشور متفاوت است؛ باید به مناطق کم برخوردار بیشتر رسیدگی شود و از این حیث ما ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی را به مناطق محروم اختصاص دادیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه یکی از مشکلات در کشور بهره‌وری است، گفت: هزار بیمارستان، ۱۱۰ هزار تخت و ۵۰۰ هزار پرسنل داریم؛ بنابراین بهره‌وری مراکز دولتی باید افزایش یابد و موانع برداشته شود. از این حیث ما سقف درآمد کارانه را در مناطق محروم برداشتیم و این سبب می‌شود پزشکان بیشتر در بخش دولتی مشغول به کار باشند.

وی افزود: میزان تعرفه خدمات را در بخش‌های دولتی و خصوصی به هم نزدیک کردیم، تا بخش دولتی بتواند انگیزه حضور افراد را ایجاد کند. شبکه‌های بهداشتی تقویت شده است.

صدور مجوز استخدام دوهزار بهورز

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ۲۴۵ طرح بهداشتی را در زیربنای بیش از ۱۰۸ هزار متر مربع در دستور کار داریم که پنچ هزار و ۵۰۰ پروژه تا پایان سال را تمام می‌کنیم که چهار هزار و ۶۰۰ پروژه عمدتا بهداشتی هستند.

عین‌اللهی گفت: همچنین ۶۷ هزار نفر در رده‌های مختلف نظام سلامت تبدیل وضعیت شدند و مجوز استخدام ۲ هزار بهورز در راستای تقویت شبکه بهداشتی و درمانی نیز داده شده است.

وی افزود: یکی از افتخارات ما بهورزان هستند و از آنجایی که بهورزان از نیرو‌های بومی هستند که در شبکه‌ها و خانه‌های بهداشت به مردم خدمت می‌کنند باید مورد توجه قرار گیرند. سیاست ما بومی‌گزینی این نیروهاست.

کمک شایان نسخه الکترونیک به مدیران و مردم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نسخه الکترونیک به ارائه توضیحات بیشتر پرداخت و ادامه داد: ما امروزه با یک انفجار اطلاعاتی و تحول در کار‌ها با پیشرفتی که در سخت افزار‌ها اتفاق افتاده رو به رو بوده و با هوشمندسازی مواجه هستیم.

عین‌اللهی گفت: نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک ابزاری است که به مدیران و مردم کمک‌های شایانی می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت پرونده الکترونیک افزود: طرح پرونده الکترونیک و برنامه پزشک خانواده باید با جدیت دنبال شوند. در گذشته ۵۰۰ سامانه داشتیم که باید با وزارتخانه‌های دیگر متصل می‌شدند تا کارآیی لازم را داشته باشند.

اهمیت توجه به معضل جمعیت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قانون جوانی جمعیت و با بیان اینکه جمعیت کشور در حال پیر شدن است، ادامه داد: ابتدای انقلاب رشد جمعیت بالای چهار درصد بود، کشوری موفق است که نیروی جوان و مولد داشته باشد، اما اکنون رشد جمعیت به یک و شش دهم رسیده و با ادامه این روند در آینده رشد جمعیت منفی هم می‌شود.

عین‌اللهی با بیان اینکه در برخی موارد وزارت بهداشت در سال‌های گذشته مقصر است، گفت: این تفکر غلط وجود داشت که یک فرزند کافی است و در اختیار قرار دادن وسایل پیشگیری از بارداری، سبب شده تا رشد جمعیت منفی شود.

وی تاکید کرد: ما اکنون فقط ۶ تا ۷ سال فرصت استفاده از پنجره جمعیتی را داریم و به همین دلیل قانون جوانی جمعیت مصوب شد.

۳.۵ میلیون افراد نابارور، ولی علاقه‌مند به داشتن فرزند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در وزارت بهداشت قرارگاه جوانی جمعیت تشکیل داده‌ایم، گفت: ما وظایف مهم خود را انجام می‌دهیم که یکی از این وظایف مهم درمان ناباروری است.

عین‌اللهی افزود: سه و نیم میلیون نفر در کشور نابارور، ولی علاقمند به داشتن فرزند هستند، بنابراین شبکه درمان ناباروری را در کشور ایجاد کردیم و به هر دانشگاه علوم پزشکی دستور داده شده است مراکز درمان ناباروری را ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: ۹۰ درصد هزینه ناباروری در بخش دولتی و ۷۰ درصد در بخش خصوصی توسط بیمه‌ها پرداخت خواهد شد و امیدواریم با تلاش دولت و مردم این مشکل مهم را حل کنیم.

دیدار با وزیر بهداشت پنج کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ارتقای دیپلماسی سلامت، گفت: دیپلماسی سلامت در ارتباطات بین المللی امری مهم است و نیمه شهریور با وزرای بهداشت پنج کشور دیدار و گفتگو خواهیم داشت.

تعرفه گذاری خدمات پرستاری از شهریور

عین‌اللهی با اشاره به تعرفه خدمات پرستاری افزود: تعرفه پرستاری پس از ۱۵ سال به تصویب هیئت دولت رسید و آخر شهریور اجرایی می‌شود و از ابتدای سال ما همه پرداختی‌ها را انجام خواهیم داد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

این مطالب را نیز ببینید!

سرم در داروخانه‌ها سهمیه‌بندی شد

به گزارش رمز فردا : علی فاطمی ، درباره مباحث مطرح شده، در زمینه کمبود سرم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *