یکشنبه , بهمن ۹ ۱۴۰۱
نوشته های جدید

سیگنال مثبت بورس برای صعود

سیگنال مثبت بورس برای صعود/پیش بینی بازار سهام

به گزارش رمز فردا : اتفاق خوبی که در معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته رخ داد، افزایش ارزش معاملات بود. به جز این، اتفاق خاصی در آن روز رخ نداد اما همین موضوع مجددا باعث امیدواری سرمایه گذاران شد.

 در هفته گذشته ارزش معاملات طی ۴ روز ابتدایی معاملات چندان جالب نبود، اما پس از آن در روز چهارشنبه ارزش معاملات به بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید که اتفاقی مثبت بود. گرچه در روز چهارشنبه شاخص کل افت کرد، اما ارزش معاملات به اندازه ای خوب بود که منفی بودن شاخص کل چندان به چشم نمی آید.

با وجود منفی بودن شاخص کل بورس، شاخص هم وزن در روز چهارشنبه رشد کرد که این نشان می دهد سرمایه گذاران به سمت نمادهای کوچک و متوسط بازار گرایش پیدا کرده اند. ظاهرا دوباره وارد دورانی شده ایم که نمادهای بزرگ بازار تکان نمی خورند و به جای آن، نمادهای کوچک با استقبال مواجه شده اند.

رشد ارزش معاملات در روز چهارشنبه یک دلیل داشت؛ استقبال شدید سرمایه گذاران از نمادهای خودرویی. پس از آنکه اعلام شد دولت مجوز واگذاری یکی از دو خودروساز بزرگ را دریافت کرده، سرمایه گذاران به نمادهای گروه خودرو توجه زیادی کردند و به همین دلیل ارزش معاملات در این گروه به شدت بالا بود.

گروه خودرو لیدر بازار شد

گرچه برای بالا رفتن بازار، مثبت بودن تنها یک گروه کافی نیست، اما از آنجا که گروه خودرویی برخی مواقع لیدر بازار می شود، می توان امیدوار بود که این بار هم بازار با لیدری گروه خودرو رشد کند.

روز چهارشنبه البته قدرت خریداران حقیقی تا حدودی کاهش یافت و دوباره به زیر عدد ۱ بازگشت. البته در این روز شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد ۰٫۹۹ را ثبت کرد که نزدیک ترین رقم به عدد ۱ در این شاخص است، اما کم شدن قدرت خریداران را نمی توان نادیده گرفت.

از دلار مسکن و طلا جلو بزنید | ۶۸۰٪ سود طی سه سال

از دلار مسکن و طلا جلو بزنید | ۶۸۰٪ سود طی سه سال

خروج پول هم نسبت به روز سه شنبه تفاوت خاصی نداشت و همچنان زیر عدد ۱۰۰ میلیارد تومان است. اما زمانی رشد اصلی بازار آغاز می شود که خروج پول حقیقی ها به پایان برسد و آن ها پول جدید وارد بازار کنند. فعلا چنین شرایطی مشاهده نمی شود و باید تا آن زمان برای اطمینان از شروع یک روند صعودی خوب، منتظر ماند.

احتمال بازگشایی منفی شاخص ها

در این شرایط و با توجه به مثبت شدن نمادهای گروه خودرویی، می توان انتظار داشت که بازار یک رشد داشته باشد، اما در ابتدای معاملات امروز احتمالا عرضه ها بیشتر از تقاضای موجود باشد و احتمال بازگشایی منفی شاخص ها وجود دارد.

با این حال افت احتمالی بازار در ابتدای معاملات امروز، نگران کننده نخواهد بود و درصورتی که ارزش معاملات خرد در سطوح بالا حفظ شود، شاخص ها هم تمایل به مثبت شدن پیدا خواهند کرد.

منبع : اقتصادنیوز

این مطالب را نیز ببینید!

تحریم‌ها، بهانه‌ای برای افزایش نرخ بلیت پروازها توسط ایرلاین‌هاست!

یک کارشناس صنعت هوایی با بیان اینکه زمین‌گیری ناوگان به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *