نوشته های جدید

هشداربه امریکابرای تلاش درلغوعضویت ایران درکمیسیون زنان

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: تلاش آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، اقدامی سیاسی و برخلاف اصول منشور ملل متحد است.

انتقاد از تلاش سیاسی آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن

به گزارش رمز فردا ؛ از نیویورک، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای رئیس شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) و رئیس شصت و هفتمین کمیسیون مقام زن ارسال شده است، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را درباره تلاش‌های آمریکا با هدف لغو عضویت کشورمان در کمیسیون مقام زن را تشریح و از دبیرکل خواست از ایجاد این بدعت در روند کار سازمان ملل جلوگیری کند.
وی در این نامه نوشته است: اگر اقدام آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن به نتیجه برسد، رویه خطرناکی را در سیستم سازمان ملل ایجاد خواهد کرد و رویه برابری دولت‌های عضو در این سازمان بین المللی را زیر سئوال خواهد برد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در این نامه با اشاره به برگزاری نشست آتی شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) در تاریخ ۲۳ آذرماه امسال برای بررسی درخواست غیر قانونی آمریکا جهت پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، تاکید کرد: این درخواست بر پایه ادعا‌ها و فرضیات جعلی علیه ایران صورت گرفته است.
دیپلمات ارشد ایران در نیویورک افزود: این درخواست غیر قانونی، نشان دهنده، تلاشی دیگر توسط آمریکا برای سوء استفاده از سیستم سازمان ملل برای اهداف سیاسی خود است و جمهوری اسلامی ایران همواره علیه سوء استفاده از نهاد‌های وابسته به سازمان ملل برای پیشبرد اهداف سیاسی هشدار داده، چون به اعتبار سیستم سازمان ملل لطمه وارد می‌کند.
سفیر و نماینده دائم کشورمان توجه دبیرکل سازمان ملل را به سیاست‌های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران و ایجاد کمپین (پویش) گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله فشار‌های حداکثری سیاسی و اقتصادی بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷ جلب نمود و اضافه کرد، اگراین اقدامات غیر قانونی در سیستم سازمان ملل موفق شود برسد برای کلیت سازمان ملل خیلی خطرناک خواهد بود.
وی گفت: این امر نه فقط یک رویه خطرناک با تاثیرات زیاد ایجاد خواهد کرد، بلکه برخلاف روح سازمان ملل متحد است و موضوع برابری حاکمیتی دولت‌های عضو، مشارکت آن‌ها در عرصه بین المللی، حضور دولت‌ها در همه ارکان بین المللی بصورت برابر و متناسب بر پایه توزیع جغرافیائی از نمایندگان همه مناطق جهان را زیر سئوال خواهد برد، در حالی که این موضوع از پایه‌های اساسی سیستم سازمان ملل و چند جانبه گرایی است.
امیر سعید ایروانی اضافه کرد: در رویه کاری شورای اکوسوک سابقه‌ای از پایان دادن به حضور یک عضو منتخب در یک کمیسیون برای یک هدف خاص وجود ندارد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان با اشاره به موارد ذکر شده از دبیرکل سازمان ملل خواست که به عنوان حافظ منشور ملل متحد و در چارچوب مسئولیت‌های دبیرکل از اصول منشور ملل متحد حمایت کند و در این چارچوب از تلاش‌های غیر سازنده و مخرب به رهبری امریکا در قبال ایران جلوگیری نماید، چون این رویه مشارکت فعال و جامع همه دولت‌های عضو در فعالیت‌های سازمان ملل را در معرض خطر قرار می‌دهد.
در پایان نیز از دبیرکل سازمان ملل درخواست شد، این نامه به عنوان سند شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) منتشر شود.

منبع : سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما

این مطالب را نیز ببینید!

جهانگیری در پرونده شکایت قالیباف محکوم شد

بر اساس شکایت محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری به ۱۲ ماه حبس تعزیری محکوم شد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *