نوشته های جدید

زادآورترین زیستگاه یوزپلنگ در معرض کانون های گرد و غبار

به گزارش رمز فردا /خراسان شمالی تنوع جغرافیایی و اقلیمی کشور ما، طیف منحصر به‌ فرد و ارزشمندی از گونه‌های جانوری را در خود جای داده است، اما بسیاری از این گونه‌ها با فلات ایران خداحافظی کرده‌اند.

به گزارش رمز فردا ، ما آدم‌ها با شکار غیرقانونی، توسعه راه ها، جاده سازی، فعالیت های معدنی، تخریب زیستگاه و اثرات منفی که سبب تغییرات اقلیمی می‌شود و بارگذاری های انجام شده خارج از توان طبیعت، به زیست بوم و محل زندگی سایر موجودات صدمه وارد کرده ایم که حاصل آن نابودی بسیاری از حیوانات بوده است. این روند سال‌هاست آغاز شده و کماکان در حال جریان است و رفته رفته تعداد گونه های جانوری کاهش یافته و بسیاری از گونه ها، ازجمله یوزپلنگ آسیایی در «لبه پرتگاه انقراض» قرار دارند.

انگشت اتهام را باید به سوی توسعه ناپایدار نشانه رفت، حرکت در این مسیر، برهم زننده نظم اجتماعی و زیست بوم است و حقوق نسل‌های آینده و زیستمندان آن را تامین نمی کند. این مسئله در کنار بخشی نگری و عدم اجرای اصول آمایش سرزمینی، مدیریت زیست در سراسر جهان از جمله کشور ما را به وضعیت کنونی دچار کرده است. کاهش و یا ممانعت از گسترش صنایع در زیستگاه های حیات وحش و تدوین سازوکاری باهدف حفاظت از محیط زیست می تواند در حفظ حیات وحش موثر باشد، مواردی که اساسا در کانون توجه قرار ندارد.

واضح است که تنگناهای مختلف در عرصه هایی که با نیازهای روزمره مردم گره خورده، فرصتی برای اندیشیدن به این موارد باقی نمی گذارد و هر روز بر سرعت تخریب محیط‌ زیست افزوده می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه فرسایش زمین و خشکسالی از موضوعاتی است که زیستگاه های گونه های گیاهی و حیوانی این استان را به شدت تهدید می کند، گفت: در حال حاضر عدد میزان فرسایش خاک به خصوص در مناطق جنوبی این استان بالا است.

رضا شکاریان ، به مناسبت روز جهانی زیستگاه اظهار کرد: شرایط به گونه ای است که هم اکنون بخشی از شهرستان جاجرم یکی از کانون های تولید گرد و غبار معرفی شده و در لیست کانون های گرد و غبار کشور نیز به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: هر منطقه ای که تبدیل به کانون گرد و غبار می شود به معنای آن است که بافت خاک از بین رفته و این امر به دنبال تخریب پوشش گیاهی رخ داده است.

شکاریان خاطرنشان کرد: وقتی این اتفاق در منطقه ای رخ می دهد به معنای آن است که هرم اکولوژی از بین رفته و گونه های حیات وحشی که در آن منطقه در حال زندگی کردن هستند، مجبور به ترک آن محل خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر منطقه پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم که یکی از زادآورترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی در کشور است در معرض خطر این کانون گرد و غبار قرار گرفته است، ادامه داد: بنابراین باید اعتبارات استانی و ملی برای حفاظت و احیاء دوباره آن در نظر گرفته شود و از سوی دیگر برنامه ریزی های دقیقی برای امر اجرای عملیات قرق، کشت گونه های مرتعی سازگار با منطقه، جلوگیری از چرای دام و … صورت گیرد.

شکاریان تاکیدکرد: به طور قطع اجرای این عملیات هزینه بر است و طی یکی دو سال انجام نمی شود و برای اجرای آن باید برنامه های دراز مدت در نظر گرفت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه یکی از غذاهای اصلی گونه یوزپلنگ آسیایی، آهو است، گفت: هر چند جمعیت آهو در منطقه میاندشت افزایش یافته است اما باید برای حفظ این گونه حیوانی به منظور بقای یوزپلنگ تلاش کرد.

به گفته وی ۲۵۵ هزار هکتار کانون گرد و غبار در خراسان شمالی وجود دارد که قسمت اعظم آن در مناطق جنوبی استان قرار دارد و ۵ هزار هکتار از منطقه حفاظت شده میاندشت درگیر مسئله گرد و غبار است، بطوریکه اندازه هر ریزگرد به ۲.۵ تا ۱۰میکرون می رسد که بسیار ریز بوده و با تنفس وارد نایژه می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با تاکید بر اینکه باید کریدور تردد یوزپلنگ، آسیایی شود گفت: برای انجام این کار باید نشستی با مدیران محیط زیست خراسان رضوی و سمنان برگزار شود تا کریدور مورد نظر برای حفاظت کامل تبدیل به منطقه حفاظت شده شود.

وی افزود: در این ارتباط اقداماتی انجام شده اما باید پیگیری ها ادامه یابد.

وی اظهار کرد: در واقع یوزپلنگ آسیایی با توله و یا بدون توله بین پناهگاه حیات وحش جاجرم و منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان در حال تردد و گذر است و به دنبال آن هستیم تا فضای امنی را برای این گونه منحصر به فرد ایجاد کنیم.

حسین هراتی معاون پایش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، از حضور حداقل ۵ هزار واحد دامی در مناطق حساس کانون های گرد و غبار در منطقه میاندشت جاجرم خبر داد.

وی با اشاره به اینکه منطقه میاندشت جاجرم یکی از زیستگاه های مهم یوزپلنگ آسیایی در ایران است، اظهار کرد: مهمترین کانون های گرد و غبار خراسان شمالی، در منطقه جنوبی استان از جمله میاندشت واقع شده است.

وی گفت: طی چند سال گذشته پروژه خروج دام زنده از منطقه میاندشت جاجرم اجرایی شده که این امر با چندین هدف دنبال می شود که یکی از آن ها امن کردن زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و افزایش طعمه های آن است.

هراتی افزود: اما حفظ و افزایش پوشش گیاهی در این منطقه یکی دیگر از مهمترین اهداف خروج دام زنده از این منطقه است.

وی ادامه داد: در این راستا تاکنون موفق شده ایم تا ۱۰ هزار واحد دامی را خریداری و از منطقه خارج کنیم و هنوز ۱۰ هزار واحد دامی باقی مانده که باید خریداری کنیم و از این تعداد ۵ هزار واحد در مناطق حساس کانون گرد و غباری در این منطقه وجود دارد.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه برای ادامه این طرح با کمبود اعتبارات مواجه هستیم، گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در صدد هستیم تا در صورت اختصاص اعتباری طی ۳ تا ۴ سال، ۵ هزار واحد دامی مذکو را از منطقه خارج کنیم.

منبع : ایسنا

این مطالب را نیز ببینید!

بیش از ۸۰۰ نفر نخل در ناهوک سراوان در آتش سوخت

به گزارش رمز فردا /سیستان و بلوچستان دهیار ناهوک از توابع سراوان در جنوب شرق سیستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *